Ste alergični? Na cvetni prah, dlake ali celo na šefa
Beseda alergija je grškega izvora in pomeni reagirati drugače, prekomerno. Pri alergikih imunski sistem odreagira pretirano ob stiku s sicer nenevarno snovjo – alergenom. Poznamo že več kot 20.000 alergenov, to so nekatera živila, cvetni prah, zdravila, živalske dlake …
Alergij je vedno več. Zakaj?
Najbolj podprta teorija o povečanju pojava alergij v zadnjem času je higienska hipoteza. Večji del sveta živi v preveč čistem okolju, zato majhni otroci niso izpostavljeni mikroorganizmom (okužbam), ki urijo in gradijo njihov imunski sistem.
Številne študije kažejo, da se v razvitem svetu, kjer so boljše sanitarne razmere in oskrba z vodo, otroci pa imajo manj okužb, znatno povečujejo alergijske reakcije v primerjavi z ljudmi na manj razvitih območjih. Po navodilih ameriške Agencije za hrano in zdravila (FDA) je skladno s higiensko hipotezo treba imunski sistem pri otrocih »naučiti« pravilnega delovanja, da se bo lahko navadil pravilne obrambe.1 To seveda ne pomeni, da npr. umivanje rok ni tako rekoč obvezno.
Prekomerno delujoč imunski sistem je lahko vzrok za povečano nagnjenost k preobčutljivostnim reakcijam na sicer povsem neškodljive snovi iz okolja – alergene.1, 2
Kadar odziv na alergene povzroči prekomerno ustvarjanje protiteles tipa imunoglobulin E (IgE), govorimo o atopiji, katere posledica je povečana nagnjenost k preobčutljivostnim reakcijam.
Najpogostejši alergeni so cvetni prah, domače živali, zdravila, prah, pršice, žuželke in živila3, kot razlog povečanja pojavnosti alergij pa navajajo tudi onesnaženje zraka z izpušnimi plini in globalne podnebne spremembe.1, 2
Najbolj značilni simptomi alergijskega odziva so:
- srbenje,
- kožni izpuščaj,
- kihanje,
- izcedek in zamašen nos,
- zasoplost,
- kašelj,
- piskanje.
Ocenjeno je, da kar 10–30 % svetovnega prebivalstva in celo 40 % otrok trpi zaradi alergijskega rinitisa, ki ga povzročajo alergeni v zraku. Pri alergijskem rinitisu je vneta nosna sluznica, kar vodi v značilne simptome, kot so kihanje, izcedek in zamašen nos ter srbeče oči.4
Otroci in alergije
Razvoj alergij pri otrocih je tudi gensko pogojen. Če je eden od staršev atopik, se alergija pri otroku lahko pojavi v 30 %, če sta atopična oba starša, pa je možnost alergij pri otroku kar 60-odstotna.
Otroci do 1 leta starosti so najpogosteje alergični zlasti na beljakovine v kravjem mleku, jajca in žita. Znaki alergije se kažejo kot težave s prebavili (bruhanje, bolečine v trebuhu, driska) in kožo (atopijski dermatitis). Alergija večinoma postopno izzveni, po tretjem letu pa so najpogostejši alergijski odzivi predvsem na alergene, ki prizadenejo dihala.2
V klinični raziskavi pri otrocih s ponavljajočimi se okužbami dihal je bilo kar 40 % otrok z alergijo.
Otroci z alergijo so imeli dolgotrajnejše okužbe dihal s težjim potekom bolezni.5 To potrjuje, da je izjemno pomembno, da imajo ljudje z alergijo tudi dober imunski sistem.
Ker imajo alergiki pretiran imunski odziv na neškodljive stvari iz okolja, je treba skrbno izbrati izdelke za krepitev imunskega sistema. Dober primer je Defendyl-Imunoglukan P4H®, ki vsebuje biološko aktiven polisaharid iz gobe bukov ostrigar (IMG®), vitamin C in cink. V kliničnih raziskavah je potrjeno, da lahko IMG® uravnava delovanje imunskega sistema, tako da umirja prekomerno in spodbuja premalo delujoč imunski sistem.6, 7
Raziskava pri otrocih s ponavljajočimi se okužbami dihal je pokazala, da so bili otroci, ki so jemali IMG®, bistveno bolj zdravi od otrok v skupini, ki je jemala samo vitamin C. V raziskavi so ugotovili tudi znižane vrednosti alergijskih parametrov. Pri otrocih s pogostejšimi okužbami dihal in alergijami je priporočena uporaba Imunoglukana več mesecev.6, 7
Poleg zdrave prehrane in gibanja na svežem zraku je pomembno, da si znamo vzeti tudi čas zase. Pretirana čistoča ni dobra za naše zdravje, saj imunski sistem potrebuje »zlobneže«, ki naše telo prisilijo na stalno pripravljenost. Nam bo pa urica, prihranjena od čiščenja, vsekakor koristila za sprostitev.
1. https://www.allergychoices.com/blog/why-are-allergies-increasing/, dostop: 3. 6. 20212.
2. https://www.abczdravja.si/alergije-in-imunologija/alergijska-bolezen-v-razlicnih-oblikah/, dostop: 3. 6. 20213.
3. zdravstvenik.si/alergije/pogoste-alergije/, dostop: 3. 6. 20214.
4. https://medalerthelp.org/blog/allergy-statistics/, dostop: 3. 6. 20215.
5. Ciprandi et al. Pediatr Allergy Immunol. 2006 Aug;17(5):389-91.6.
6. Jesenak et al. Allergol Immunopathol (Madr). 2014; 42(2): 149-1567.
7. Jesenak et al. Int Immunopharmacol. 2013 Feb;15(2):395-9.
Ujemite metuljčke in nagrado!
Vsak nakup izdelkov Defendyl-Imunoglukan P4H® vam prinaša različno število metuljčkov. Ko zberete 10 metuljčkov, pa si lahko izberete brezplačni izdelek.
Vpišite kodo in začnite z zbiranjem metuljčkov!
Defendyl-Imunoglukan P4H® ne smejo jemati bolniki s presajenimi organi. Bolniki, ki prejemajo imunosupresivno zdravljenje, lahko jemljejo Imunoglukan P4H® le po posvetu z zdravnikom. Priporočene dnevne količine oziroma odmerka se ne sme prekoračiti.
Prehransko dopolnilo ni nadomestilo za uravnoteženo in raznovrstno prehrano.