Okužbe dihal so najpogostejša bolezen pri otrocih
Okužbe dihal sodijo med najpogostejše bolezni v otroštvu. Okužbe dihal lahko razvrstimo glede na več meril: mesto okužbe, vrsto povzročitelja, trajanje bolezni in zaplete.
Kje je težava?
Otroci najpogosteje zbolevajo za okužbami zgornjih dihal (prehlad, vnetja sinusov, ušes, grla in žrela). Te okužbe praviloma niso hude; če se ponavljajo in so dolgotrajne, pa lahko prizadenejo kakovost otrokovega življenja. Vnetja spodnjih dihal (sapnika, bronhijev in pljuč) vključujejo samo pet odstotkov vseh okužb dihal.
Trajanje in pogostost okužb dihal
Glede na trajanje lahko okužbe dihal delimo na akutne, ponavljajoče akutne in kronične. Kronične okužbe trajajo več kot tri mesece.
Pogostost okužb dihal pri otrocih:
- mlajši otroci (1–5 let): do 10 okužb na leto
- mlajši otroci v vrtcu: do 15 okužb na leto
- starejši otroci (6–12 let): od 5 do 8 okužb na leto
Vrhunca pojavnosti okužb sta dva. Otroci pri starosti 6–12 mesecev, ko je otrok »porabil« varovalna protitelesa, ki jih je prejel od matere pred rojstvom, svojih lastnih pa še ni povsem razvil in prvi stik otroka z drugimi otroki (vrtec, šola), ko je otrok izpostavljen različnim nalezljivim boleznim, ki jih imajo drugi otroci iz skupine.
Virusi povzročajo več kot 90 odstotkov vseh okužb dihal.
Bakterije so primarni povzročitelj le v 5 do 10 odstotkih primerov vseh okužb dihal.
Kakšni so znaki okužb dihal?
Splošni simptomi: povišana telesna temperatura, utrujenost, oslabelost, zaspanost, mrzlica, razdražljivost, glavobol, bolečine v mišicah in sklepih, izguba teka.
Simptomi se razvijejo različno za različne bolezni, resnost simptomov pa je tudi odvisna od pripravljenosti imunskega sistema posameznika, da se bori z okužbami. Seveda okužba z virusi, ki pri starejših otrocih povzročajo le blage težave, pri novorojenčku ali dojenčku lahko vodijo v zaplete.
Ponavljajoče se, vendar blage virusne okužbe (npr. navadni prehlad, rinitis) pri večini otrok ne zahtevajo zdravniškega pregleda in večinoma izzvenijo v 5 do 7 dneh. Za razliko od odraslih večino virusnih okužb pri otroku spremlja tudi povišana telesna temperatura.
Največ lahko storimo z enostavnimi ukrepi, predvsem v času epidemij (jesensko-zimsko obdobje).
1. Izogibanje zaprtim prostorom z veliko ljudmi:
- nakupovalni centri
- otroška igrala
- obiski pri bolnih
2. Osebna higiena:
- večkrat na dan si umijemo roke z milom in vodo
- kihanje ter kašljanje v komolec
3. Zdrav življenjski slog:
- uravnotežena prehrana (veliko sezonskega sadja)
- gibanje na svežem zraku
- dovolj spanja
4. Pred gripo je najbolj učinkovita zaščita cepljenje
Pri otrocih s pogostimi okužbami dihal se posvetujte s pediatrom, ki bo priporočil potrebne dopolnilne ukrepe za krepitev imunskega sistema.
Za spodbujanje telesne odpornosti otrok lahko uporabimo tudi prehranska dopolnila, ki aktivirajo imunski sistem, zlasti tista iz naravnih virov.
Kdaj moramo nujno obiskati pediatra?
- vročina traja več kot pet dni
- otrok je bled, pepelnato siv ali modrikast
- se slabše odziva
- ima znake povečanega dihalnega dela (diha z nosnimi krili, ugreza jamico pod vratom, diha s trebuščkom) ali diha hitreje (6–12 mesecev nad 50 vdihov/min, nad 1 letom več kot 40 vdihov/min)
- otrok stoka
- zavrača hranjenje in tekočino, redkeje lula, ima suhe sluznice
- ima otečene sklepe ali okončine
- ima izpuščaj na koži, ki ne zbledi ob pritisku (petehije)
Novorojenčki in dojenčki do 6. meseca starosti imajo še nezrel imunski sistem. Zato je potreben obisk pri pediatru, če je vročina nad 39 °C en dan ali imajo enega od zgoraj navedenih znakov.
Ujemite metuljčke in nagrado!
Vsak nakup izdelkov Defendyl-Imunoglukan P4H® vam prinaša različno število metuljčkov. Ko zberete 10 metuljčkov, pa si lahko izberete brezplačni izdelek.
Vpišite kodo in začnite z zbiranjem metuljčkov!
Defendyl-Imunoglukan P4H® ne smejo jemati bolniki s presajenimi organi. Bolniki, ki prejemajo imunosupresivno zdravljenje, lahko jemljejo Imunoglukan P4H® le po posvetu z zdravnikom. Priporočene dnevne količine oziroma odmerka se ne sme prekoračiti.
Prehransko dopolnilo ni nadomestilo za uravnoteženo in raznovrstno prehrano.